Semínkovna

 

Iniciativa Semínkovna vznikla v ČR v roce 2015 na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. Vzorem jí byly francouzské Les Grainotheques a americké The Seedbans.

 

 

Semínkovny jsou místem, kde zahradníci mohou mezi sebou bezplatně sdílet osivo ze svých zahrádek. Osivo by mělo být výhradně v bio kvalitě, tedy nemořené a z chemicky neošetřovaných rostlin. Mělo by jít o výsledek domácího semenaření. Semínka jsou nabízena bezplatně v malých dávkách pouze pro osobní potřebu.

 

Semínkovny jsou svobodná iniciativa pro každého. Kdokoliv může semínkovnu založit a propagovat ve svém okolí.

 

Semínkoven existuje po celé České republice více než 200. Najdete je nejčastěji v knihovnách, ale také v kavárnách, komunitních zahradách a informačních centrech. Několik jich funguje rovněž ve školách, kde se o ně starají žáci, kteří zároveň sami semenaří.

 

 

 

Jak to funguje?

 

Semínkovna stojí na předpokladu, že si pěstitel "vypůjčí" semínka, vypěstuje nová a vrátí je zpět. Není nutné vracet semínka stejného druhu rostliny, naopak je pro semínkovnu přínosné, vrátíte-li semínka, která v semínkovně chybí. Pokud nebudete mít k dispozici žádná svoje semínka, nevadí, vždy záleží na semenařských možnostech i na klimatických a dalších podmínkách. Můžete to zkusit zase za rok :-)

 

Semínkovna Městské knihovny Nymburk vznikla na podzim roku 2018 a je jednou z mnoha poboček Iniciativy Semínkovna, kterou v České republice založila Klára Hrdá.

 

 

Jak vypadá naše Semínkovna umístěná v dospělém oddělení knihovny?

 

 

Zde si vyberete semínka, která byste rádi pěstovali a zapíšete se do knihy pěstitelů.

 

Ochotné knihovnice vám vždy poradí.

Svoje vypěstovaná semínka můžete přinést v sáčcích nebo i volně třeba v krabičce,

knihovnice-semínkařky je za vás rády nasáčkují a polepí.

 

 

Veškeré dotazy ohledně semínkovny vám zodpoví:

 

Martina Sacharova: sacharova@knihovnanymburk.cz                                  

(Ludmila Müllerová: mullerova@knihovnanymburk.cz)

 

Telefon do dospělého oddělení knihovny: 325 512 723

 

Podpořte i vy biodiverzitu nejen ve svých zahradách svobodným sdílením osiva!

 

 

Aktuální seznam semínek pro sezónu 2023

Afrikán/aksamitník, Agastache anýzová, Angínovník čínský, Artyčok, Brutnák lékařský,Cínie- Ostálka, Cypřišek letní- Bytel metlovitý, Dýně polévková H., Dýně mexická, Dýně sladká šedomodrá, Dýně Goliáš, Dýně žaludová, Fazol obecný- různé druhy, Hlavatka obrovská, Chejr vonný/ Fiala zimní, Kohoutek věncový, Kokarda osinatá, Kopretina řimbaba, Krásenka zpeřená, Kukuřice okrasná barevná, Lebeda zahradní červená, Libeček, Lilík mochyňovitý, Mák červený okrasný, Mangold, Měsíček lékařský, Náprstník/Digitalis, Netýkavka Balzamína, Nocenka zahradní, Ostrožka stračka, Orlíček obecný, Paprika pálivá, Povíjnice nachová, Rajče divoké, Rmen barvířský/ Marunek, Růže slézová, Sléz maurský, Slunečnice bílá, Šalvěj muškátová, Šanta kočičí, Třapatkovka (Echinacea), Tykev okrasná, Yzop lékařský

 

 

Akce proběhlé v rámci Semínkovny

 

 

                                                                                 

Zajímavé odkazy k prozkoumání:

 

Iniciativa Semínkovna
 

Společnost Gengel
 

Marek Kvapil
 

Jaroslav Svoboda
 

Manželé Suchánkovi
 

Spolek Permakultura (SC)

 

Knihovna Antonína Švehly

 

Přírodní zahrada Satureja