Aktuality

Městská knihovna v Praze zpřístupnila část Hrabalova díla online

Městská knihovna v Praze zpřístupnila online 13 vybraných titulů z Hrabalova obsáhlého díla. Nově si můžete prohlížet či stahovat tituly jako:

Ostře sledované vlaky, Příliš hlučná samota, nebo třeba Perličky na dně.

 

Vyšel Pábitel č. 68

Vyšel první Pábitel letošního roku, tentokrát s číslem 68. Obsah zpravodaje tvoří tentokrát ohlédnutí za již kompletním vydáním Spisů Bohumila Hrabala vycházejícím v Mladé frontě, krátké ohlédnutí za kontroverzním rozhovorem B. Hrabala pro časopis Tvorba, čeká vás výlet do roku 1983 a rozhovor B. Hrabala pro časopis Flight Czechoslovak Airlines, a v neposlední řadě trocha toho hlavlámání nad Hrabalovými citáty.
 
Pábitel bude k dispozici od prvního únorového týdne v Městské knihovně Nymburk v dospělém oddělní a ve studovně.  Přejeme vám příjemné čtení a luštění.

Křest sborníku 19. 9. 2019

19. 9. 2019 byl v Městské knihovně Nymburk slavnostně pokřtěn sborník s názvem Schizofrenická historiografie – Literatura Bohumila Hrabala v dějinných zlomech krátkého 20. století.

Více informací o křtu naleznete na: https://www.novinky.cz/vase-zpravy/clanek/pod-hrabalovskou-knihou-je-podepsano-ctrnact-literarnich-vedcu-a-historiku-40297296

 

 

 

Nové číslo Nymburského pábitele č. 66 – k dostání za desetikorunu v Městské knihovně Nymburk v dospělém oddělení.

 

 

 

NOVÁ KNIHA O BOHUMILU HRABALOVI:

Jakub Češka: Hrabal – autor v množném čísle. Brno: Host, 2018. 290 s.

Z textu vydavatele: Zájem o Hrabalovo dílo nepohasl ani po roce 2000, doma ani ve světě. Něco se však přece jen změnilo: Hrabalovo dílo se stalo nepochybnou hodnotou. Takové uznání je záslužné, ale i nebezpečné. „Zařazení“ autora ke klasikům by se nemělo stát jeho „zazděním“. V tomto ohledu jsem přitakal i tomu nezvyklému plurálu v titulu Češkovy knihy. Řekl bych to jen trochu jinak. Nespotřebované energie je v Hrabalových textech více než dost, vydá doslova za několik autorů. Svazovat takovou proudící energii zaměřením na jednoho určitého biografického autora je možná krátkozraké. Vždyť ten autor sám je otevřený soubor možností, které se však stávají skutečnými možnostmi nového pohledu na svět teprve tehdy, když jsou ze své zdánlivé samozřejmosti vždy znovu vydobývány tvorbou a interpretací. Takový předpoklad nám umožňuje správně pochopit návraty k několika klíčovým textům Hrabalovy tvorby. Češka zvolil tři takové návraty: zastavení nad novelou Obsluhoval jsem anglického krále, zamyšlení nad třemi variantami Hlučné samoty a porovnání dvou verzí rané prózy Jarmilka. Jmenované tituly umožňují samozřejmě pohledy do stran, k dalším vnitřním souvislostem Hrabalova díla, a byly také v Češkově knize realizovány.

Z recenze Milana Jankoviče (16. 5. 2018) – www.ipsl.cz, celá recenze zde: http://www.ipsl.cz/index.php?id=1370&menu=e-forum&sub=e-forum&str=text.php