Aktuality

Výroční zasedání členů KČBH proběhne tradičně na podzim – těším se na Vás v sobotu 8. prosince v prostorách Městské knihovny v Nymburce. Vy se můžete těšit na poutavou přednášku Mgr. Stanislava Hlaváče na téma Bohumil Hrabal a jeho dílo v samizdatu.

NOVÁ KNIHA O BOHUMILU HRABALOVI:

Jakub Češka: Hrabal – autor v množném čísle. Brno: Host, 2018. 290 s.

Z textu vydavatele: Zájem o Hrabalovo dílo nepohasl ani po roce 2000, doma ani ve světě. Něco se však přece jen změnilo: Hrabalovo dílo se stalo nepochybnou hodnotou. Takové uznání je záslužné, ale i nebezpečné. „Zařazení“ autora ke klasikům by se nemělo stát jeho „zazděním“. V tomto ohledu jsem přitakal i tomu nezvyklému plurálu v titulu Češkovy knihy. Řekl bych to jen trochu jinak. Nespotřebované energie je v Hrabalových textech více než dost, vydá doslova za několik autorů. Svazovat takovou proudící energii zaměřením na jednoho určitého biografického autora je možná krátkozraké. Vždyť ten autor sám je otevřený soubor možností, které se však stávají skutečnými možnostmi nového pohledu na svět teprve tehdy, když jsou ze své zdánlivé samozřejmosti vždy znovu vydobývány tvorbou a interpretací. Takový předpoklad nám umožňuje správně pochopit návraty k několika klíčovým textům Hrabalovy tvorby. Češka zvolil tři takové návraty: zastavení nad novelou Obsluhoval jsem anglického krále, zamyšlení nad třemi variantami Hlučné samoty a porovnání dvou verzí rané prózy Jarmilka. Jmenované tituly umožňují samozřejmě pohledy do stran, k dalším vnitřním souvislostem Hrabalova díla, a byly také v Češkově knize realizovány.

Z recenze Milana Jankoviče (16. 5. 2018) – www.ipsl.cz, celá recenze zde: http://www.ipsl.cz/index.php?id=1370&menu=e-forum&sub=e-forum&str=text.php